flandersweekgdansk 23.04.2021

Wisła najdłuższa rzeka Polski

Najdłuższa rzeka w Polsce, Wisła wije się w całej odległości od Beskidów na południu do Zatoki Gdańskiej na północnym wybrzeżu Polski-obejmując cały odcinek tego wielkiego kraju. 1,047 km (678 mil) długości i odwadniania powierzchni 194,424 km (75,067 sq. mile), Wisła jest ważnym źródłem życia, transportu i piękna w Polsce.

O ile historyczne zapisy Wisły wydają się nierzetelne, wiemy, że pochodzenie nazwy rzeki jest prawdopodobnie indoeuropejskie-choć oczywiście tytuł "Wisła" jest spolonizowaną wersją. Wcześniej Wisła była połączona z Dnieprem, a przez nią z Morzem Czarnym, gdzie była częścią "Bursztynowego Szlaku" - starożytnego rzecznego szlaku handlowego z Morza Czarnego do Bałtyku.

Dziś Wisła jest częścią krajobrazu wielu najważniejszych polskich miast - takich jak Kraków i Warszawa - i choć w przeszłości ta potężna rzeka była wspaniałym źródłem rekreacji dla młodych i starych Polaków, nie polecamy kąpieli w niej dzisiaj - czasy komunistyczne sprawiły, że kąpiel w niej stała się zanieczyszczona i niebezpieczna. Jeśli jednak chcecie z bliska poznać część Wiślanej scenerii, warto wybrać się na rejs po Wiśle po Krakowie lub odwiedzić Muzeum Wisły w Gdańsku.

Wisła ma historię spływu solą, zbożem i drewnem - do dziś (choć bardziej w celach turystycznych niż praktycznych) można dryfować wzdłuż rzeki na jednej z tych tratw, z niektórymi bardzo historycznie (to piękny strój) przebranymi mężczyznami. Tratwy te były szeroko wykorzystywane w przeszłości do handlu towarami i transportu. Jak już wspomniano, rzeka była odcinkiem Bursztynowego Szlaku - Polska odegrała ogromną rolę w "bursztynowym boomie", sprzedając, znajdując i kupując, a ten bursztyn był szeroko sprzedawany w całej Europie za pośrednictwem tego "Bursztynowego Szlaku". Rzemiosło rzeczne i budowa łodzi były dużym przemysłem i dziś główny port żeglugowy w Gdańsku jest nadal bardzo w eksploatacji, jednak inaczej może być wyposażony i korzystanie z niego mogą być wykorzystywane.

Pomogłoby to również w rozwoju tych miast portowych, aby pomieścić ogromny handel rzeczny; sklepy, bary, kawiarnie i hotele bardzo szybko się rozmnożyły, aby pomieścić pracowników i podróżnych, a także ziarno i magazyny.

Był i nadal jest używany do wędkowania i pływania, chociaż w bardziej zanieczyszczonych obszarach miejskich, nie tak bardzo. Wisła zimą jest w wielu miejscach utwardzona, wykorzystywana do jazdy na łyżwach. Oczekuje się, że zaleje tereny wokół siebie przez 2100 ze względu na ziemie obecnie podnoszące się poziomy morza (o nie, to zła wiadomość dla mojego mieszkania!). Wokół rzeki krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że księżniczka Wanda po śmierci ojca (króla Kraka) została królową i odmówiła poślubienia niemieckiego księcia o imieniu Rytigier. Więc ten niemiecki Książę najechał jej terytorium. Udało się go odepchnąć, ale Wanda wskoczyła do rzeki i i tak się utopiła. Inna to Warszawska Syrenka.

Wisła służy do picia, a w rzeczywistości polska słynie i jest bardzo dumna z wielu źródeł mineralnych. Nad Dunajcem, który jest dopływem Wisły, znajduje się wiele miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, które produkują i butelkują tę wodę mineralną. Wiele z tych źródeł uważa się za święte i lecznicze, a także każde źródło naukowo korzystne, z własnymi zaleceniami leczniczymi i zastosowaniami ze względu na unikalny poziom minerałów każdego z nich.