flandersweekgdansk 23.04.2021

Co można zobaczyć w Gdańsku

Gdańsk to piękne miasto położone nad Morzem Bałtyckim. Jest często pomijany przez wielu podróżników do Polski, na rzecz bardziej popularnych miejsc, takich jak Warszawa, Kraków i Wrocław. Jednak to miasto jest warte podróży na północ. To nasze ulubione polskie miasto.

Na najszybszych trasach Gdańsk można przejechać w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak chcesz jak najlepszego doświadczenia, zaplanuj spędzenie tu co najmniej dwóch do trzech dni. To daje wystarczająco dużo czasu, aby zwiedzić Stare Miasto, odwiedzić dwa z najlepszych muzeów w Polsce i zjeść swoje serce w niesamowitych restauracjach. Możesz również wybrać się na kilkudniowe wycieczki, jeśli masz więcej czasu. Wybierz się na Baltic beach w Sopocie i Gydni lub odwiedź Malbork, jeden z największych zamków w Europie.
Krótka historia Gdańska

Znajomość podstawowych informacji jest bardzo ważna, aby naprawdę docenić wizytę w Gdańsku.

Przez setki lat Gdańsk odchodził od terytorium niemieckiego i polskiego. Pod panowaniem niemieckim miasto nosiło nazwę Danzig.

1 września 1939 roku tuż pod Gdańskiem rozpoczęły się pierwsze walki II Wojny Światowej. Wojska niemieckie odniosły łatwe zwycięstwo, nie tylko w Gdańsku, ale w całej Polsce. W czasie II Wojny Światowej Polska ucierpiała pod rządami nazistów, aż do "wyzwolenia" przez Sowietów w 1945 roku.

W 1980 roku w Stoczni Gdańskiej powstał ruch związkowy Solidarność. Ten pokojowy ruch był jednym z pierwszych większych buntów przeciwko reżimowi komunistycznemu i ostatecznie doprowadził do upadku rządów komunistycznych w 1989 roku.

Pod koniec II wojny światowej Gdańsk przetrwał ciężkie naloty wojsk alianckich i sowieckich. Miasto zostało odbudowane w latach 50. i 60. XX wieku. architekci nie chcieli odbudowywać miasta z oryginalną architekturą germańską, która była częścią przedwojennego wyglądu miasta. Teraz miasto wygląda bardziej holendersko-Francuskie niż Niemieckie, znacznie inaczej niż w 1939 roku.

Spacer po Długim Targu


Długi Targ, znany również jako Droga Królewska, to główna arteria przebiegająca przez Gdańsk. Cała ulica ma tylko 500 metrów długości, więc można ją przejść w zaledwie 10 minut, ale dla najlepszego doświadczenia, są pewne rzeczy, aby zatrzymać się i zobaczyć po drodze.

Ratusz Główny


Główny Ratusz znajduje się na Długim Targu, obok Fontanny Neptuna. Wystarczy spojrzeć na zieloną, gotycką wieżę zegarową i jesteś we właściwym miejscu.
Aby uzyskać najlepszy widok na Gdańsk, wejdź na szczyt wieży. Stąd można spojrzeć na cały odcinek Długiego Targu, przez Motławę, a w pogodny dzień na Morze Bałtyckie.

Również w Ratuszu znajduje się muzeum historii Gdańska, które jest warte uwagi dla miłośników historii.